Teatrul Regina Maria din Oradea anunţă selecţia oficială a spectacolelor care vor participa la cea de XXIII-a ediţie a Festivalului de Teatru Scurt, secțiunea concurs a Festivalului Internațional de Teatru Oradea, aflat la cea de-a V-a ediție, care se va desfășura în perioada 24 septembrie – 1 octombrie 2017. Selecția a fost realizată anul acesta de către criticul de teatru Mircea Morariu.

Spectacolele care ne vor onora cu prezenţa la această ediție în secțiunea CONCURS sunt următoarele:

  1. UN STEJAR, de Tim Crouch, regia Bobi Pricop – Teatrul Tineretului Piatra Neamț
  2. FAT PIG, de Neil LaBute, regia Laura Moldovan – Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galați
  3. CABINIERUL, Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Nord Satu Mare
  4. SOMNAMBULISM, regia Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara 
  5. ALTE TREI SURORI, după J. S. Sinisterra, regia Antonella Cornici – Teatrul I. D. Sîrbu Petroșani  
  6. FETIȚA SOLDAT, de Mihaela Michailov, regia Silvia Roman – Teatrul Național „I.L. Caragiale” București 
  7. ORAȘUL NOSTRU, de un spectacol adaptat după piesa lui Thornton Wilder, regia Cristian Ban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad 
  8.  URSUL, de A. P. Cehov, regia Felix Alexa – Teatrul de Stat Constanța
  9.  OLEANNA, de David Mamet, regia Vlad Cristache – Teatrul ”Jean Bart” Tulcea
  10.  MIGRAAANŢI, de Matei Vişniec, regia Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița
  11.  M.I.S.A PĂRUT, de Alexa Băcanu, regia Dragoș Alexandru Mușoiu – REACTOR Cluj-Napoca
  12.  OPEN, de Ana Cucu Popescu, regia Leta Popescu – ASOCIAȚIA RECIPROCA, Cluj – Napoca
  13.  SHAKESPEARE, SONNET 66, regia Kokan Mladenović – Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara 
  14.  PE JUMĂTATE CÂNTEC, text și regie de Crista Bilciu – Teatrul de Foc, București
  15. CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Măniuțiu –Teatrul Regina Maria, Oradea

 

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU ORADEA cuprinde, de asemenea, și alte două secțiuni:
 
· SPECTACOLE INVITATE
  1. SOLDATUL DE CIOCOLATĂ, de George Bernard Shaw, regia Andrei Șerban – Teatrul Odeon București

  2. TOTUL E RELATIV, de Alan Ayckbourn, regia Felix Alexa – Teatrul Nottara București

  3. BÉRENGER – recital Emil Boroghină, după Eugène Ionesco

  4. DRUMEȚIA, de Martin Heckmanns, regia Vlad Massaci – Teatrul de Comedie București

  5. EDMOND, de David Mamet, regia Andrei Dinu – Teatrul Municipal Baia Mare

  6. REGELE CERB, de Carlo Gozzi, regia Alexandru Colpacci – Teatrul Regina Maria, Oradea

· SPECTACOLE OFF CONCURS
  1. COLIZIUNI, regia Dimény Levente – Teatrul Szigligeti Oradea
  2. ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea
  3. OMUL DIN LA MANCHA, un musical de Dale Wasserman; muzica: Mitch Leigh; versurile: Joe Darion, regia Korcsmaros Gyorgy – Teatrul Regina Maria Oradea
  4. ORIGINI – spectacol stradal – Teatrul „Aurel Manea” Turda | Scena Mobilă Piața Unirii

 Vă așteptăm cu drag la festival!