Skip to Content

Elvira Rîmbu

Director General Manager interimar al Teatrului Regina Maria
Director artistic al Trupei Iosif Vulcan: 2011-2012
Șef serviciu artistic: 2010-2011 
Director artistic al Trupei Iosif Vulcan: 2005-2010
Director artistic al Trupei Iosif Vulcan: 2002-2003
Șef al secției româno-artistice: 1997-2002

Data naşterii: 2 octombrie 1969

Studii: Institutul de Teatru şi Cinematografie din Moscova, clasa Profesor Evgheni Matveev şi Anatoli Romaşin, 1989

Fişă artistică selectivă:

  • Ariel în “Furtuna” de William Shakespeare
  • Jill Tanner în “Numai fluturii sunt liberi” de Leonard Gershe
  • Anca în “Năpasta” de I.L.Caragiale
  • Dama cu voal în “… Şi cu violoncelul ce facem?” de Matei Vişniec
  • Doamna Kramer în “Afară în faţa uşii” de Wolfgang Borchert
  • Doamna Stanca în “Răceala” de Marin Sorescu
  • Dora în “Despre sexul femeii ca un câmp de luptă în războiul din Bosnia” de Matei Vişniec
  • Fata în “Hei, oameni buni!” de William Saroyan
  • Gaby în “Asasinul se află printre noi? (Opt femei)” de Robert Thomas
  • Laria în “Cimitirul păsărilor” de Antonio Gala
  • Margareta Aldea în “Gaiţele” de Alexandru Kiriţescu
  • Martine în “Doctor fără voie” de Molière
  • Medeea în “Medeea” de Euripide
  • Matilda în “Dacă dragoste nu e…” de Elena Preda şi Eugen Ţugulea după romanul lui Marin Preda, “Cel mai iubit dintre pământeni”
  • Phoebe, ciobăniţa în “Cum vă place” de William Shakespeare
  • Veta în “O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale
  • Zâna Codrului în “Sânziana şi Pepelea” de Vasile Alecsandri
  • Adela în “Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca
  • Ea în “Anonimul veneţian” de Giuseppe Berto
  • Juana în “Dona Juana” de Anca Visdei
  • Yankeul în “Un yankeu la curtea Regelui Arthur” de Mark Twain
  • Regina Margareta în “Ivona, principesa Burgundiei” de Witold Gombrowicz
  • Toinette în BOLNAVUL ÎNCHIPUIT de Molière, regia artistică Mona Chirilă
  • Doamna Malineau în PRAF ÎN OCHI de Eugene Labiche, regia artistică Alexandru Dabija
  • Miţa Baston în D’ALE CARNAVALULUI de I. L. Caragiale, regia artistică Ion Sapdaru
  • Madame Vintilă în JOCUL DE-A VACANŢA de Mihail Sebastian, regia artistică Radu Nichifor
  • Procurorul Flint în NOAPTEA DE 16 IANUARIE de Ayn Rand, regia artistică Alexander Hausvater
  • Doamna Ford în în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR după William Shakespeare, direcția de scenă Victor Ioan Frunză
  • Secretara şatenă în DUPĂ PLOAIE de Sergi Belbel, regia artistică Claudiu Goga
  • Naratorul, Asistenta medicală şi Dariuşka în SALONUL NR. 6, de A. P. Cehov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Doamna Sen în MAITREYI, adaptare după Mircea Eliade, regia artistică Chris Simion
  • Lady Macbeth în MACBETH de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Elisabeth în UCIDEREA LUI GONZAGO de Nedialko Yordanov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Doica în ROMEO ŞI JULIETA de William Shakespeare, regia artistică Bogdan Huşanu
  • Yente în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Ingrid în ÎN CURÂND VINE TIMPUL, de Line Knutzon, regia artistică Radu Afrim
  • Augustine în 8 FEMEI, de Robert Thomas, regia artistică Radu Nichifor
  • Fiokla Ivanovna în CĂSĂTORIA, de N.V. Gogol, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Actrița, Bătrâna în DAWN-WAY, de Oleg Bogaev, regia artistică Ștefan Iordănescu
  • Doamna Jurdan  în DOMNUL JURDAN, rescriere dramatică după comedia “Burghezul gentilom” de Jean Baptiste Poquelin Molière şi după “Jourdain cel scrântit” de Mihail Bulgakov, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză
  • Cécile Moncey în Arta adulterului, de Pierre Chesnot, regia Daniel Vulcu

Alte proiecte:

  • Regia artistică a spectacolului O POVESTE FOARTE SIMPLĂ, de Maria Lado
  • Regia artistică a spectacolului VARIAȚIUNI ENIGMATICE, de Eric-Emmanuel Schmitt

Andrian Locovei

Data naşterii: 7 decembrie 1978

Studii: Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureş, 1999

Fișă artistică selectivă:

  • O mască în D’ALE CARNAVALULUI de I.L.Caragiale, regia artistică Ion Sapdaru
  • John Hutchins în NOAPTEA DE 16 IANUARIE de Ayn Rand, regia artistică Alexander Hausvater
  • Corist în ELECTRA după Sofocle şi Euripide, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Curtean  în IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz, regia artistică Alina Hiristea
  • Vecinul în DELIR ÎN DOI, ÎN TREI… ÎN CÂȚI VREI de Eugen Ionescu, regia artistică Ion Cibotaru
  • Un contrabandist, un soldat, un călugăr în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru
  • Secretarul Thibault în VACANŢĂ ÎN GUADELUPA de Pierre Sauvil şi Eric Assous, regia artistică Ioan Cibotaru
  • Băiatul de serviciu în CU UȘILE ÎNCHISE de Jean-Paul Sartre, regia artistică Alina Hiristea
  • Demetrius în VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare, regia artistică Ion Sapdaru
  • Gheorghiţă în SOACRA CU TREI NURORI după Ion Creangă, regia artistică Gavril Borodan
  • Corist  în ELECTRA după Sofocle şi Euripide, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Cor evreiesc în SHOAH. VERSIUNEA PRIMO LEVI după interviuri cu Primo Levi, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Al patrulea actor în BOLNAVUL ÎNCHIPUIT de Molière, regia artistică Mona Chirilă
  • Băiatul tăcut în OAMENII CAVERNELOR de William Saroyan, regia artistică Emil Sauciuc
  • Nym în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză
  • Domnul II în STRIP-TEASE de Slawomir Mrozek, regia artistică Doru Fârte
  • Bezano în CEL CARE PRIMEȘTE PALME de Leonid Andreev, regia artistică Alexander Hausvater
  • Curierul local în DUPĂ PLOAIE de Sergi Belbel, regia artistică Claudiu Goga
  • Chelnerul în CARE PE CARE de August Strindberg, regia artistică Petru Vutcărău
  • Al treilea bărbat în TERORISM de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică Claudiu Goga
  • Un ţăran în CHIRITZA €UROPARLAMENTARĂ după Vasile Alecsandri, regia artistică Ion Sapdaru
  • Al doilea coleg, Doctorul, Un domn, Vizitiul în MANTAUA de N.V. Gogol, regia artistică Bogdan Hușanu
  • Paul Bratter în DESCULȚ ÎN PARC, adaptare după un scenariu de Neil Simon, regia artistică Sebastian Lupu
  • Lennox în MACBETH de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Figurantul în TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, adaptare de David Albu după RĂPIREA FRUMOASELOR SABINE de Leonid Andreev, regia artistică Daniel Vulcu
  • Conductorul, Impiegatul în D’ALE LUI CARAGIALE, după I.L. Caragiale, regia artistică Adrian Moraru
  • Ghiţă Ţircădău în O NOAPTE FURTUNOASĂ, de I.L. Caragiale, regia artistică Chris Nedeea
  • Regele în UCIDEREA LUI GONZAGO de Nedialko Yordanov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Omul de tinichea în VRĂJITORUL DIN OZ după L. Frank Baum, regia artistică Dan Mirea
  • Iosif în VINE MOȘ CRĂCIUN, dramatizare de Mirela Lupu
  • Sergentul în LA GRANDE MAGIA de Eduardo de Filippo, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Giovanni în ÎNDRĂGOSTIȚII DIN ANCONA, de Vajda Katalin, regia artistică Andrei Mihalache
  • Sasha în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Revocatus în PERPETUA ȘI FELICITAS, spectacol de teatru-film bazat pe texte paleo-creștine, regia artistică Tudor Chirilă
  • Ruckley în ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI, adaptare de Dale Wasserman după Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean
  • Tandaler în ŢIGANIADA, dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia artistică Sorin Militaru
  • Fabian în A DOUĂSPREZECEA NOAPTE de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Brian/Domnul Marks/Ofiţer/Şeful poliţiei în PRODUCĂTORII, de Mel Brooks, regia artistică Halasi Imre
  • Acordeonistul în LEONCE ȘI LENA, un scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Brutarul, sfentic în CROITORAȘUL CEL VITEAZ ȘI HAINELE CELE NOI ALE ÎMPĂRATULUI, adaptarea scenică și regia artistică Andrei Mihalache
  • Bogdan în IUBIRE, versiune scenică de Ioan Ieremia după „Bogdan Dragoș” de Mihai Eminescu, regia artistică Ioan Ieremia
  • Stăpânul în O POVESTE FOARTE SIMPLĂ, de Maria Lado, regia artistică Elvira Platon Rîmbu
  • Un trecător, acordeonist în LIVADA DE VIȘINI, de A.P. Cehov, regia artistică Alexandru Dabija
  • Pedro în OMUL DIN LA MANCHA, un musical de Dale Wasserman, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Polițist 2 (Clăpăugul), Soțul, Imamul în DAWN-WAY, de Oleg Bogaev, regia artistică Ștefan Iordănescu
  • Şarpele, beţiv în MICUL PRINŢ, adaptare după Antoine de Saint-Exupéry, regia artistică Marius Costache
  • Cosme McMoon în ÎN PLINĂ GLORIE!, de Peter Quilter, regia artistică Cristian Ioan
  • Clovn muzical în CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Cigolotti în REGELE CERB, după Carlo Gozzi, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Președintele Comitetului în AVALANȘA, de Tuncer Cücenoğlu, regia artistică Petru Vutcărău

Dan Beltechi – Șef Serviciu Producţie

Bogdan Baciu – Regizor tehnic

Diana Sîrghi – Regizor tehnic

Sorin Domide – Maestru lumini-sunet

Sorin Precup – Maestru lumini-sunet

Sergiu Domide – Operator imagine – sunet

Sándor Nagy – Operator imagine – lumini

Liana Domide – Costumier

Florica Căvescu – Costumier

Nicolae Porumb – Recuzitor

Argentina Fodor – Recuzitor

Dana Drăgoiu – Machieză

Nadina Urs – Sufleur

Sorin Mudura – Mânuitor decor

Nicolae Segărceanu – Mânuitor decor

Cristian Segărceanu – Mânuitor decor

Nagy Gabor – Mânuitor decor

Istvan Papp – Croitor

Ştefan Szabo – Croitor

Rodica Pop – Croitor

Mădălina Baciu – Pictor

Pavel Popa – Pictor

Răzvan Chendrean – Butafor

Marius Dan Cociş – Lăcătuş

Radu Sfăt – Lăcătuş

Sándor Kovács – Tâmplar

Miklós Ruttkai Ciutac – Tâmplar

Gyula Kovacs – Tapiţer

Tudorel Moţoc – Magaziner

Traian Baș – Achizitor

Adrian Gherdan – Şofer

Lorand Csongvary – Şofer