Data naşterii: 7 iulie 1974

Studii: Academia de Teatru şi Film – Facultatea “Hyperion” Bucureşti, 1997

Fișă artistică selectivă:

  • Crainicul în MEDEEA de Euripide (martie 2001)
  • Fedea în ÎNTR-UN PARC … PE O BANCĂ de Alexandr Ghelman (28 februarie 1998)
  • Fotograful în INIMĂ DE CÂINE de Mihail Bulgakov (24 octombrie 1997)
  • L’Eveille în BĂRBIERUL DIN SEVILLA de Beaumarchais (17 decembrie 1998)
  • Leandre în DOCTOR FĂRĂ VOIE de Molière (31 ianuarie 1998)
  • Locotenentul şi Harapul în RĂCEALA de Marin Sorescu (7 mai 1998)
  • Pascu în STEAUA FĂRĂ NUME de Mihail Sebastian (25 martie 1999)
  • Petea în DACĂ DRAGOSTE NU E… de Elena Preda şi Eugen Ţugulea după romanul lui Marin Preda Cel mai iubit dintre pământeni (premieră absolută – 17 martie 1978)
  • Spiridon în O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L.Caragiale (11 februarie 1999)
  • Tânărul în ADUNAREA FEMEILOR de Aristofan (8 octombrie 1998)
  • Chiril în IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz (23 mai 2002)
  • Cléante în BOLNAVUL ÎNCHIPUIT – Scenariu de Mona Chirilă după Molière şi Mihail Bulgakov (2 aprilie 2005)
  • Domnul Ratinois în PRAF ÎN OCHI de Eugène Labiche (13 decembrie 2003)
  • Fiul cel mare, Gerilă ALB – Dramatizare după basmul lui Ion Creangă de Gheorghe Calamanciuc (20 septembrie 2001)
  • Fundulea în Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare (1 martie 2003)
  • Interpret în LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT – spectacol omagial Mihai Eminescu (26 mai 2004)
  • Peter Karpati în NOAPTEA ARABĂ de Roland Schimmelpfennig (8 iunie 2004)
  • Pierrot în DOM JUAN de Molière (stag.2001/2002)
  • Poliţist în D’ALE CARNAVALULUI de I.L.Caragiale (7 septembrie 2002)
  • Poştaşul, Soldatul al doilea, Călugărul al doilea, Un om de la bâlci, Al doilea mire în FANTASTICA ŞI TRISTA POVESTE A CANDIDEI ERÉNDIRA ŞI A NESĂBUITEI SALE BUNICI, dramatizare după nuvela lui Gabriel García Márquez de Ion Sapdaru (12 septembrie 2000)
  • Pozzo în AŞTEPTÂNDU-L PE GODOT de Samuel Beckett (spectacol realizat în colaborare cu Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureş) – 14 ianuarie 2005
  • Rol în cor în ELECTRA după Sofocle şi Euripide (14 februarie 2004)
  • Rol în Corul evreiesc în SHOAH. VERSIUNEA PRIMO LEVI (4 decembrie 2004) – scenariul se Mihai Măniuţiu după interviuri cu Primo Levi
  • Şambelanu în IVONA, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz (23 mai 2002)
  • Clovn negru în CEL CARE PRIMEŞTE PALME, de Leonid Andreev
  • Şeful administrativ în DUPĂ PLOAIE de Sergi Belbel, regia Claudiu Goga
  • El în ÎNTR-UN PARC… PE O BANCĂ de Alexandr Ghelman, regia Ioan Mâinea
  • Bărbatul în TERORISM de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia Claudiu Goga
  • Clovn în IUBIRE DE CLOVN, spectacol de stradă, scenariul şi regia artistică: Daniel Vulcu
  • Al doilea ţăran în CHIRITZA €UROPARLAMENTARĂ după Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru
  • Directorul hotelului în ŞI MINIŞTRII CALCĂ STRÂMB, de Ray Cooney
  • Pascu în STEAUA FĂRĂ NUME, de Mihail Sebastian
  • Naşul, Primul hoţ, Persoana importantă în MANTAUA, de N.V. Gogol, regia artistică Bogdan Hușanu
  • Instalatorul în DESCULȚ ÎN PARC, adaptare după un scenariu de Neil Simon
  • Macduff în MACBETH de William Shakespeare, regia artistică Andro Enukidze
  • Ilia Afanasievici Şamraev în PESCĂRUȘUL, de A.P. Cehov, regia artistică Linas Marijus Zaikauskas
  • Alfonse în CERERE ÎN CĂSĂTORIE FĂRĂ CEHOV de Cornel Udrea
  • Agripa în TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, adaptare de David Albu după RĂPIREA FRUMOASELOR SABINE de Leonid Andreev, regia artistică Daniel Vulcu
  • Călăul în UCIDEREA LUI GONZAGO de Nedialko Yordanov, regia artistică Petru Vutcărău
  • Leul în VRĂJITORUL DIN OZ, adaptare după L. Frank Baum, regia artistică Dan Mirea
  • Moş Crăciun şi coordonarea spectacolului VINE MOȘ CRĂCIUN, dramatizarea Mirela Lupu
  • Gervasio în LA GRANDE MAGIA de Eduardo de Filippo, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Luigi del Soro în ÎNDRĂGOSTIȚII DIN ANCONA de Vajda Katalin, regia artistică Andrei Mihalache
  • Ghiță Pristanda în O SCRISOARE PIERDUTĂ de I.L. Caragiale, regia artistică Cristian Ioan
  • Tribunul/Egipteanul în PERPETUA ȘI FELICITAS, spectacol de teatru-film bazat pe texte paleo-creștine, regia artistică Tudor Chirilă
  • Martini în ZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI adaptare de Dale Wasserman după Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean
  • Harry Dalton în EQUUS, de Peter Shaffer, regia artistică Szabó K. István
  • Popescu în ŢIGANIADA, dramatizare de Radu Macrinici după Ion Budai-Deleanu, regia artistică Sorin Militaru
  • Sir Toby Belch în A DOUĂSPREZECEA NOAPTE de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Popa în LA “IUNION”, BIRJAR!, după schiţe de I.L. Caragiale, regia artistică Daniel Vulcu
  • Deținut în CEI CE NU UITĂ… un scenariu de Gavriil Pinte, regia artistică Gavriil Pinte
  • Actorul în ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL HAMLET, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte
  • Kocikariov în CĂSĂTORIA de N.V. Gogol, regia artistică Alexandru Mâzgăreanu
  • Viktor Puhov în AUDIȚIA, de Alexandr Galin, regia artistică Mircea Cornișteanu
  • Kent în ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia artistică Gavriil Pinte
  • Marcel Iancu, Bătrân în CABARETUL DADA, de Matei Vișniec, regia artistică Anca Bradu
  • Clientul obosit în CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia artistică Mihai Măniuțiu
  • Brighella în REGELE CERB, după Carlo Gozzi, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Abel Znorko în VARIAȚIUNI ENIGMATICE, de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Elvira Rîmbu
  • Portarul în ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL MACBETH, scenariu după William Shakespeare de Gavriil Pinte, cu inserții din George Banu și Monique Borie, regia: Gavriil Pinte