Skip to Content

Daniel Vulcu

Data naşterii: 13.06.1957

Studii: Facultatea de Teatru Târgu-Mureş, clasa prof. Mihai Gingulescu, Cornel Popescu şi Constantin Codrescu, 1983

Experiență profesională:

  • Valto în MIRACULOASA CARIERĂ de Tauno Yliruusi, regia artistică Eugen Ţugulea
  • Castor şi Polux în EXAMEN DE BACALAUREAT de Dumitru Solomon, regia artistică Victor Ioan Frunză
  • Contele Almaviva în BĂRBIERUL DIN SEVILLA de Beaumarchais, regia artistică Alice Barb
  • El, Vicu şi Gogu în ZECE HOHOTE DE RÂS de Tudor Popescu, regia artistică Alexandru Darie
  • Ferdinando în ARRIVEDERCI, LIVORNO (TROLOGIA VILEGIATURII de Carlo Goldoni, regia artistică Cristian Ioan
  • Gerardo în MAESTRUL CÂNTĂREȚ de Frank Wedekind, regia artistică Laurian Oniga
  • Gustave în BALUL HOȚILOR de Jean Anouilh, regia artistică Louise Dănceanu
  • Igor în FLOARE DE CACTUS de Barillet şi Grédy, regia artistică Farkas Ştefan
  • Jacques în CUM VĂ PLACE de William Shakespeare, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Lubin în SOȚUL PĂCĂLIT (GEORGE DANDIN) de Molière, regia artistică Ion Mâinea
  • Maximin în CAPCANA de Robert Thomas, regia artistică Sergiu Savin
  • Mihai în ÎNTOARCEREA TATĂLUI RISIPITOR de Mircea Bradu, regia artistică Sergiu Savin
  • Triplu rol Ţane în TREI GEMENI VENEȚIENI de Antonio Mattiuzzi zis Collalto, regia artistică Cristian Ioan
  • Tirphys în PROCES PENTRU UMBRA UNUI MĂGAR de Friedrich Dürrenmatt regia artistică Cristian Ioan
  • Trincolo în FURTUNA de William Shakespeare, regia artistică Tudor Chirilă
  • Vagabondul în OMUL CARE A VĂZUT MOARTEA de Victor Eftimiu, regia artistică Eugen Harizomenov
  • Violonistul în ABATORUL de Slawomir Mrozek, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Vladimir în A OPTSPREZECEA CĂMILĂ de Samuil Alioşin, regia artistică Victor Ioan Frunză
  • X în APA de Dumitru Solomon , regia artistică Victor Ioan Frunză
  • Argan în BOLNAVUL ÎNCHIPUIT – Scenariu de Mona Chirilă după Molière şi Mihail Bulgakov, regia artistică Mona Chirilă
  • Homer van Fleet în NOAPTEA DE 16 IANUARIE de Ayn Rand, regia artistică Alexander Hausvater
  • Nae Girimea în D’ALE CARNAVALULUI de I.L.Caragiale, regia artistică Ion Sapdaru
  • Falstaff în NEVESTELE VESELE DIN WINDSOR de William Shakespeare, regia artistică Victor Ioan Frunză
  • Chelnerul în ȘI MINIȘTRII CALCĂ STRÂMB de Ray Cooney
  • Briquet în CEL CARE PRIMEȘTE PALME de Leonid Andreev, regia artistică Alexander Hausvater
  • Pasagerul în TERORISM de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia artistică Claudiu Goga
  • Chiritza în CHIRITZA €UROPARLAMENTARĂ, după Vasile Alecsandri, regia artistică Ion Sapdaru
  • Harold Gorringe în COMEDIE PE ÎNTUNERIC de Peter Shaffer, regia artistică Cristian Ioan
  • Boris Alexeevici Trigorin în PESCĂRUȘUL de A.P. Cehov, regia artistică Linas Zaikauskas
  • Reporter în TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, un scenariu de David Albu
  • Nae Ipingescu în O NOAPTE FURTUNOASĂ, de I.L. Caragiale, regia artistică Chris Nedeea
  • Tată în COPILUL ACESTA de Joel Pommerat, regia artistică Vlad Massaci
  • El în SOARE PENTRU DOI de Pierre Sauvil
  • Sylvie Hausvater în DUBLĂ REZERVARE de Ray Cooney, regia artistică Cristian Ioan
  • Otto în LA GRANDE MAGIA de Eduardo de Filippo, regia artistică Alexandru Colpacci
  • Polițistul în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Hilarianus în PERPETUA ȘI FELICITAS, spectacol de teatru-film bazat pe texte paleo-creștine, regia artistică Tudor Chirilă
  • Agamemnon Dandanache în O SCRISOARE PIERDUTĂ, de I.L. Caragiale, regia artistică Cristian Ioan

Alte activităţi:

  • Regia artistică şi scenariul spectacolului de divertisment IUBIREA-I DOAR O GLUMĂ?, de Mircea Chirilă şi Daniel Vulcu după Emanuel Hartamn, Rátonyi Róbert, James Stille, Jancsó Sándor, Carlo Compagni, Fehér József
  • Regia artistică a spectacolului EXERCIȚII DE STIL de Raymond Queneau
  • Regia artistică şi scenariul spectacolului CABARET ÎN FAMILIE, de Daniel Vulcu şi Mircea Chirilă după o idee de Jean Poiret
  • Regia artistică a spectacolului ȘI MINIȘTRII CALCĂ STRÂMB
  • Regia artistică şi scenariul spectacolului IUBIRE DE CLOVN
  • Regia artistică a spectacolului TOATE DRUMURILE DUC LA ROMA, adaptare de David Albu după RĂPIREA FRUMOASELOR SABINE de Leonid Andreev
  • Regia artistică și scenografia spectacolului SOARE PENTRU DOI, de Pierre Sauvil

Florian Silaghi

Data naşterii: 30.08.1980

Studii: Universitatea Oradea – Facultatea de Arta Spectacolului Teatral (licenţă şi masterat) şi Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane

Fişă artistică selectivă:

Trupa Arcadia

  • Cloşca în URSULEŢUL RIMCIMCIM de Jan Wilkowski, regia artistică Francisca Simionescu
  • Harap Alb, Mickey Mouse în CÂND RÂDE UN COPIL de M.Lăzureanu, regia artistică Gábor Kati
  • Iedul cel mare în TREI IEZI CÂNTĂREŢI de Andrei Gâlea după Ion Creangă, regia artistică Francisca Simionescu
  • Lupul în ÎNTÂMPLĂRI CU SCUFIŢA ROŞIE de Ecaterina Mihăescu-Păun, după Charles Perrault, regia artistică Szele Vera
  • Ministrul Pămătuf în REGELE ZORZON, adaptare liberă de Cristina Serac după basmul lui H.Ch. Andersen, regia artistică Ion Mâinea
  • Rică în CADOU PENTRU PITIC de Seres Lajos, regia artistică Victor Ioan Frunză
  • Şoferul, Peştele spadă, Bulldog I, Primarul în CĂŢELUŞUL ALBASTRU, adaptare liberă după Jan Lewitt şi George Him, regia artistică Urbán Gyula
  • Tatăl, Boierul, Jandarmul şi corp dansant în PĂCALĂ de Ion Lucian şi Virgil Puicea după Ion Creangă, regia artistică Ion Mâinea
  • Ministrul Pămătuf în ANDERSEN 200, spectacol-coupé, regia artistică Ion Mâinea
  • Mim şi Prinţul, Somnorilă în ALBĂ CA ZĂPADA, improvizaţie după Fraţii Grimm, regia artistică Sebastian Bărbălan
  • Tatăl lui Johnny în ULTIMA AVENTURĂ de Ecaterina Mihăescu-Păun, după James O’Henry, regia artistică Mihai Păun
  • Interpret în SCHIŢE de I.L.Caragiale, 2007, regia artistică Ion Mâinea
  • Tigrul Serkan în NOAPTEA CEA MARE de Ecaterina Mihăescu Păun, după Rudyard Kippling, regia artistică Mihai Păun
  • Maimuţa Jojo în SAMY PURCELUŞ DE PORŢELAN, textul şi regia artistică Urbán Gyula
  • Leul în CINE-I CA MINE, texul şi regia artistică Seres Ludovic
  • Lupul şi coordonarea scenică a reluării în ÎNTÂMPLĂRI CU SCUFIŢA ROŞIE de Ecaterina Mihăescu-Păun, după Charles Perrault, regia artistică Szele Vera
  • Moş Ciorchine în AVENTURILE LUI CIPOLLINO de Ecaterina Mihăescu-Păun, regia artistică Mihai Păun
  • Doctorul în MORILE DE VÂNT ALE LUI SANCHO PANZA de Ecaterina Mihăescu-Păun după Cervantes, regia artistică Mihai Păun
  • Şobolan, Arlechino, Bucătar, Broască în CHEIŢA DE AUR, adaptare de Igor Lungu după Alexei Tolstoi, regia artistică Igor Lungu
  • Căpitanul Nemo în 20.000 DE LEGHE SUB MĂRI, adaptare după Jules Verne, regia artistică Radu Dinulescu
  • Ied în CAPRA CU TREI IEZI, adaptare după Ion Creangă, regia artistică Daniel Vulcu
  • Pitic Dinte în ALBĂ-CA-ZĂPADA basm teatral de Traian Savinescu, după Frații Grimm
  • Turro în INSULA ŞERPILOR, dramatizare după Poveştile Reginei Maria de Ana Ripka-Rus, regia artistică Daniel Vulcu
  • Bestia în FRUMOASA ȘI BESTIA, un scenariu de Florian Silaghi după o poveste de Jeanne Marie le Prince de Beaumont, regia artistică Florian Silaghi
  • Hansel în HANSEL ȘI GRETEL, de Hanyecz-Debelka Róbert, după o idee de Fraţii Grimm, regia artistică Szőke Kavinszki András
  • Lupul, Pădurea în SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia artistică Maria Mierluț
  • Mânuitor păpuși în O MIE ȘI UNA DE FRONTIERE (POVESTEA LUI ALADIN), de Luis Montoto, regia artistică Radu Dinulescu
  • Împăratul în MOTANUL ÎNCĂLȚAT, operă de Cornel Trăilescu, regia artistică Traian Savinescu
  • Stan Bolovan în STAN BOLOVAN – SPAIMA ZMEILOR, dramatizare de Maria Mierluț după Ioan Slavici, regia artistică Maria Mierluț
  • Mânuitor păpuși în OMULEȚ, de Petro Ionesco, regia artistică Delia Gavlițchi
  • Mânuitor păpuși în GULLIVER, adaptare după Jonathan Swift, regia artistică Radu Dinulescu
  • Povestitor, Crainic, Șoricelul în CENUȘĂREASA, dramatizare de Adela Moldovan după basmul omonim, regia artistică Adela Moldovan

Trupa Iosif Vulcan

  • Mendel în SCRIPCARUL PE ACOPERIȘ, de Sholom Aleichem, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
  • Don Carney în BILOXI BLUES de Neil Simon, regia artistică Ovidiu Caiţa

Alte activități:

  • Regia artistică și scenariul spectacolului FRUMOASA ȘI BESTIA, după o poveste de Jeanne Marie le Prince de Beaumont
  • Coordonator artistic al spectacolului ANOTIMPURI FERMECATE
  • Asistent regie în SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia artistică Maria Mierluț
  • Asistent regie în MOTANUL ÎNCĂLȚAT, operă de Cornel Trăilescu, regia artistică Traian Savinescu
  • Asistent regie în STAN BOLOVAN – SPAIMA ZMEILOR, dramatizare de Maria Mierluț după Ioan Slavici, regia artistică Maria Mierluț
  • Regia artistică a spectacolului ANOTIMPURI (FERICITE) ZĂPĂCITE
  • Asistent regie în spectacolul CENUȘĂREASA, dramatizare de Adela Moldovan după basmul omonim, regia artistică Adela Moldovan

de Boris Aprilov
Traducerea: Tatiana Munteanu

Regia artistică: Francisca Simionescu
Scenografia: Alexandru Plugor
Ilustraţia muzicală: Romeo Chelaru
Data premierei: 21.01.1973.

Distribuţia:

Pinguinul cel vârstnic, O morsă: Simion Tomescu
Pin: Mihai Vereş
Pin-Pin: Ioan Moldovan
Pin-Pin-Pin: Ştefan Amariţei  
Pin-Pin-Pin-Pin: Mirela Corbeanu  
Pin-Pin-Pin-Pin-Pin, Gwin: Mioara Diaconu
Pin-Pin-Pin-Pin-Pin: Rodica Suplăcan  
Pin-Pin-Pin-Pin-Pin-Pin, Gwin: Matilda Vitcu
O focă, Cămilă: Aurelia Laurian
O balenă: Traian Buda
Ursuleţul alb: Petru Diaconu
Ursoaica cea albă şi fioroasă: Ioan Oros